„Baśnie polskie. 365 opowieści na dobranoc” Praca zbiorowa


Wydawnictwo: Olesiejuk 
Liczba stron: 366 
Oprawa: Broszurowa 
Rok wydania: 2015 
Cena detaliczna: 14,99 zł

 
Często słyszę od innych rodziców, że baśnie to przeżytek, że nie są odpowiednie dla dzieci i w dzisiejszych czasach czyta się ciekawsze rzeczy. Zawsze wtedy reaguje i przedstawiam swój punkt widzenia. Dobrze dobrane baśnie są przecież skarbnicą przygód, niesamowitymi historiami, gdzie świat realny miesza się z fantastyką. Przykładem takich opowieści są „Baśnie polskie. 365 opowieści na dobranoc” Wydawnictwa Olesiejuk.

Ta książka to prawdziwy zbiór baśni z całego kraju, znanych i mniej znanych. Podzielone są na kategorie: Baśnie stare jak świat, Podania gnieźnieńskie, Legendy i historie krakowskie, Baśnie i legendy warszawskie, Baśnie i legendy z czterech stron Polski i Boruta, Janosik i inni.

To, co wyróżnia tę książkę to jej konstrukcja. Podzielona jest bowiem na 365 odcinków, a na każdej stronie przedstawione jest przypomnienie wydarzeń z poprzedniej opowieści i zapowiedź następnych. To sprawia, że czytanie można przerwać w dowolnej chwili i później spokojnie wrócić do opowieści. Bardzo ważny jest język, jakim opisane są baśnie, ponieważ jest jasny i czytelny, w przeciwieństwie do wielu pozycji, napisanych w niezrozumiały dla dzieci sposób.

Mój syn czytanie zaczął od dobrze znanych mu baśni takich jak: „Smok wawelski”, „Bazyliczek” czy „Złota kaczka”. Później dopiero chciał poznawać nowe opowieści. I tak zaczęła się nasza przygoda z Janosikiem, Rycerzami spod Tatr czy Królewną Żabką...

Baśnie kształtują wyobraźnię, ukazują walkę dobra ze złem i wzbogacają słownictwo dziecka. Dla mnie to same plusy. I choć w książce brakuje ilustracji to nie traci ona przez to na wartości. Ważny jest sposób intonacji głosu w trakcie czytania i stworzenie magicznej atmosfery. Co ważne, „Baśnie polskie” są w bardzo atrakcyjnej cenie, co na pewno przyciągnie wielu czytelników.

„Baśnie polskie. 365 opowieści na dobranoc” Praca zbiorowa „Baśnie polskie. 365 opowieści na dobranoc” Praca zbiorowa Reviewed by Unknown on 12:49:00 Rating: 5

1 komentarz:

  1. uwielbiam baśnie to taka szansa na powrót do czasów dzieciństwa :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.