Pierwsze czytanki - „Zuzia i piesek w kratkę” i „Jaś i zaczarowany przyjaciel”


Wybór pierwszych czytanek dla dziecka jest bardzo istotny, bo to właśnie pierwsze lektury kształtują upodobania i zachęcają (lub zniechęcają) do dalszego odkrywania świata literatury. Moment, w którym nasz syn lub córka zaczyna samodzielnie czytać jest piękny, dlatego warto rozwijać nową umiejętność :-)

Dzisiaj opowiem Wam o dwóch tytułach z serii Pierwsze czytanki wydanych przez Centrum Edukacji Dziecięcej. Są to książki przeznaczone dla dzieci od 6 lat i doskonale nadają się do samodzielnego czytania. Przeczytajcie:


„Jaś i Zaczarowany przyjaciel” Irena Landau
Jaś to kilkuletni chłopiec, z bujną czupryną, pełną pięknych czarnych loków. I choć fryzura doskonale do niego pasuje, nie wszystkim się podoba i staje się powodem do wyśmiewania. Nasz mały bohater bardzo przeżywa takie traktowanie i próbuje poradzić sobie ze złymi emocjami. Sposobem na smutek okazuje się stworzenie zaczarowanego przyjaciela – Kumpelka. Kim dokładnie jest i jak wygląda do końca nie wiadomo, ale najważniejsze, że bardzo pomaga Jasiowi. Chłopiec karmi go, rozmawia z nim i każdego dnia cieszy się z obecności przyjaciela.

Ale problemy z przezywającym kolegą z klasy nie zostały rozwiązane. Na szczęście dzięki pomocy nowego kolegi Romka (a może też za sprawą Kumpelka) wszystko się zmienia i wszystkie smutki odchodzą w dal :-)

Historia Jasia i Zaczarowanego przyjaciela jest bardzo wartościowa, bo w prosty sposób przekazuje dzieciom sposoby na radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Dodatkowo tekst napisany jest dużą czcionką i nie sprawia trudności w samodzielnym czytaniu. Ilustracje są według mnie świetnie i doskonale obrazują tę wyjątkową historię :-)


„Zuzia i piesek w kratkę” Irena Landau
Zuzia to wesoła dziewczynka, która pewnego dnia dostała od mamy wymarzoną sukienkę w kratkę. Prezent tak bardzo jej się spodobał, że zamarzyła, żeby jej ukochany piesek Medorek dostał takie samo ubranko. Mama nie potrafiła jednak spełnić prośby córeczki, dlatego dziewczynka była bardzo smutna. Na domiar złego wszystkie psy z okolicy paradowały w prześlicznych strojach i wzbudzały zachwyt, ale też zazdrość Zuzi. Dziewczynka nie potrafiła zrozumieć, dlaczego inne zwierzęta mogą mieć królewskie wdzianka, a jej kochany, kudłaty Medor nie.

Ale jak na bajkę przystało historia nie może mieć nieszczęśliwego zakończenia. Przyjaciel Zuzi doczekał się kraciastego kubraczka, który później przysporzył sporo problemów właścicielom pieska. Wszystkiego zdradzać nie będę, ale powiem tylko tyle, że cała czytanka jest bardzo zabawna i na pewno spodoba się wszystkim dzieciom.

I tym razem duże litery i proste zdania ułatwiają samodzielne czytanie. A wesoła i ciekawa bajka jest idealna dla młodszych czytelników :-)Pierwsze czytanki - „Zuzia i piesek w kratkę” i „Jaś i zaczarowany przyjaciel” Pierwsze czytanki - „Zuzia i piesek w kratkę” i „Jaś i zaczarowany przyjaciel” Reviewed by Unknown on 13:35:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.