Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści


Od dobrych kilku lat bardzo lubię i interesuję się literaturą dziecięcą. Chętnie po nią sięgam z moimi synami, samej także zdarza mi się zatopić w takiej lekturze. Staram się wcześniej zapoznać z danym tytułem, zanim przeczytam go na głos moim dzieciom, by niepotrzebnie nie tracić czasu na niewartościowe wydania. Jestem raczej wymagającą czytelniczką, zwłaszcza jeśli chodzi o książki dla dzieci. Bo kto jak kto, ale nasze skarby zasługują na twórczość najwyższych lotów :-)

Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo natrafić na taką dziecięcą „perełkę”. Na szczęście mi się udało i z chęcią się z Wami podzielę swoją opinią.

Książka o której chce Wam dzisiaj opowiedzieć jest zbiorem najpiękniejszych opowieści, wydanych przez Papilon w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” (z pewnością o niej słyszeliście). Zawarte w niej opowieści zostały wyłowione w ramach Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Wszystkie opowiadania są wyjątkowe i nie można ich porównywać ze sobą. Są naprawdę piękne i w pełni zasłużyły na takie wyróżnienie.

Pierwsza z historii nosi tytuł Biuro Zagubionych Zabawek. Głównym bohaterem jest sympatyczny pan Hipolit Miotełka, który jest dozorcą w przedszkolu. Poznajemy go w momencie, gdy traci swoją ukochaną pracę i nie wie, co dalej zrobić ze swoim życiem. Przypadkiem natrafia na starego, zniszczonego pajacyka, który staje się jego przyjacielem. Kilka zbiegów okoliczności sprawia, że Pan Hipolit otwiera swoje Biuro Zagubionych Zabawek. I tu już zaczyna się prawdziwa historia porzuconych zabawek i ich zmartwionych właścicieli. Czasami wystarcza mała zmiana, czyjaś pomoc, by zauważyć, to co najważniejsze. Bardzo ciepła opowieść :-)
Drugi tytuł to Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia. To pełna zwrotów akcji historia małego chłopca i jego babci, którzy wspólnie postanawiają wyruszyć w kosmos. Pomaga im w tym rakieta w kształcie... kota :-) Dzięki niej nasi bohaterowie co rusz lądują na jakiejś innej planecie. Przeżywają niesamowite przygody, poznają wyjątkowych mieszkańców i muszą stawiać czoła różnym zagrożeniom. Dzieje się wiele, są chwile radości i grozy, a akcja wciąga już od pierwszych stron. Idealna opowieść nie tylko dla chłopców :-)
Kolejna część nosi tytuł Misiostwo świata. Jest to zbiór krótkich bajek, które na pewno przypadną do gustu zarówno dzieciom jak i rodzicom. No bo jak tu nie polubić myszki, która chciała być niedźwiedzicą, fryzjera pana Uczesława, do którego niespodziewanie przychodzi potwór, misia Podarka, który ma geograficzną misję czy kota Kiciuka, który nie chciał przynosić pecha. W tym rozdziale jest sporo niezwykłych opowieści, napisanych barwnym językiem, zabawnych i pouczających. Z wielkim zainteresowaniem czytaliśmy Misiostwo świata.
I na koniec, mój ulubiony rozdział, który wywarł na mnie ogromne wrażenie. Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci - łączące się ze sobą historie, które poruszają bardzo ważne tematy. Tytułowy Błękitny Pies towarzyszy dzieciom na różnych etapach ich życia. Uczy dostrzegać piękno, pokazuje jak widzieć sercem, czasem po prostu jest. W bardzo mądry, delikatny sposób dzieci poznają wartościowe teksty. Czytają historię niewidomej dziewczynki Basi i małej kotki, mądrego Stasia, który pomaga odkrywać talenty, bardzo chorego Tomka, który opowiada przepiękną bajkę o motylu i Zosię, która tylko z pozoru jest zła. Wszystkie te bajki łączy historia Błękitnego Psa, który jest wiernym przyjacielem i nauczycielem pięknego życia. Dawno nie czytałam tak mądrych opowieści dla dzieci i myślę, że każdy je powinien poznać. To prawdziwa lekcja empatii, dobroci i dostrzegania tego, co najważniejsze.
Podsumowując Najpiękniejsze opowieści to prawdziwa skarbnica mądrych, ważnych i pięknych bajek. Znajdziemy w niej zabawne opowiastki, pełne akcji przygody i trudne tematy. Całość jest przepięknie wydana, co dodatkowo podnosi wartość tej książki. Bez wahania, podarowałabym ten tytuł komuś na prezent. Gdy czytałam moim synom to wiedziałam, że daje im coś bardzo cennego...
Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści Reviewed by Unknown on 09:13:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.