"Dom z witrażem" Żanna Słoniowska


Wydawnictwo:
Znak Literanova
Liczba stron: 304
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2015
Cena detaliczna: 36,90 zł


Kiedy w moje ręce trafił egzemplarz książki Żanny Słoniowskiej pt. „Dom z witrażem” byłam bardzo zaintrygowana. Ciekawiło mnie czym wyróżniła się ta książka spośród tysiąca innych, z którymi wygrała w konkursie zorganizowanym przez Wydawnictwo Znak Literanova. Po jej przeczytaniu miałam jednak mieszane uczucia.

Autorka bez wątpienia posiada wyjątkowy talent literacki, co ma przełożenie na styl pisania. „Literatura piękna” pasuje tu doskonale. Gdy czytałam opisy Lwowa to czułam się jakby to miasto było blisko mnie i razem z bohaterką mogę odkrywać jego niezwykłe uroki. Burzliwa historia Ukrainy przedstawiona od wojny aż do czasów obecnych przerażała, zasmucała, czasem nawet zadziwiała.

Tytułowy „Dom z witrażem” jest miejscem łączącym cztery spokrewnione ze sobą kobiety – prababcię, Abę, Mariannę i narratorkę. Każda z tych kobiet kierowała się w swoim życiu różnymi wartościami, zależnymi od czasów w których przyszło jej żyć. Na początku czytelnik poznaje losy Marianny, której życie zakończyło się w dramatyczny sposób. Jej córka poznaje byłego kochanka matki, co na pewno jest zaskakującym wątkiem. Gdy pomiędzy bohaterami rodzi się uczucie jest to początek fascynującego związku dwojga ludzi, którzy dzielą się między sobą swoimi odczuciami na temat sztuki, kultury i historii.

„Dom z witrażem” jest powieścią wielowątkową, każdy rozdział to odrębna opowieść, mająca swoje miejsce w historii Lwowa. Brakowało mi jednak jakiegoś motywu przewodniego, akcji, która by mnie wciągnęła. Niestety książka była momentami bardzo nużąca. Gdyby nie wyjątkowy styl pisania nie czytałabym jej z zainteresowaniem.

Lwów przedstawiony w powieści jest miastem wielokulturowym, przechodzącym trudne zmiany społeczno-polityczne. Dla mnie była to bardzo ważna lekcja historii, którą na pewno zapamiętam na długo. Autorka wykorzystuje wyjątkowy kunszt literacki, co z pewnością jest ogromnym plusem tej powieści. „Dom z witrażem” to na pewno ważna pozycja, ale nie wszyscy się nią zachwycą.


 
"Dom z witrażem" Żanna Słoniowska "Dom z witrażem" Żanna Słoniowska Reviewed by Unknown on 00:08:00 Rating: 5

5 komentarzy:

 1. Myślę, że mimo wszystko się skuszę :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie książki, które skupiają na różnych pokoleniach spokrewnionych ze sobą osób :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za pomoc w doborze lektury :)
  Zapraszam także na mojego bloga :* ( obserwuję ) http://swiatjakojedenpost.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak tu ładnie, wiosennie! <3

  A co do książki, to sięgnęłabym z ciekawości, przez ten styl pisania... Intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że nie słyszałam wcześniej o tej książce, zatem fajnie jest w końcu natrafić na recenzję lektury, jakiej się nie znało. Dzięki temu można się dowiedzieć czy warto po nią sięgnąć czy też nie. ;) Stąd recenzja bardzo ciekawa, ale co do samej książki mam mieszane uczucia - z jednej strony "literatura piękna" zachęca, z drugiej jednak, nie jestem pewna czy zbyt dużo opisów miejsc nie zaczęło by mnie po prostu nudzić. Niemniej, może kiedyś sięgnę.
  Pozdrawiam
  A.

  http://still-changeable.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.