"Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji" Anna WojtachaWydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron:
304

Oprawa:
Miękka

Rok wydania:
2015

Cena detaliczna:
36,90 zł


  
Kiedy w moje ręce trafiła książka Anny Wojtachy pt. „Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji” Wydawnictwa Znak zastanawiałam się jak ją odbiorę. Bardzo szybko zaczęłam ją czytać i całkowicie mnie pochłonęła. Czytałam w każdej wolnej chwili, a moje myśli ciągle wokół niej krążyły. Tego się nie spodziewałam. Ale nic dziwnego, skoro autorka ukazuje nam Rosję z zupełnie innej perspektywy.

Anna Wojtacha jest korespondentką wojenną i dziennikarką, bardzo bezpośrednią i odważną kobietą. Zaskakiwała mnie gdy dotrzymywała kroku w piciu nawet najwytrwalszym. Potrafiła wzbudzić zaufanie, dzięki temu poznała często dramatyczne losy swoich bohaterów.

Książka podzielona jest na 7 rozdziałów, każdy poświęcony jest innej historii, innemu człowiekowi. Za każdym razem autorka w przypadkowy sposób poznaje swoich rozmówców i całkowicie wkracza w ich świat. Już od samego początku bardzo nas zaskakuje, gdy wiąże się ze snajperem Specnazu. Ich relacja jest bardzo burzliwa, pełna dylematów i prób wzajemnej oceny. Inne spotkania są równie fascynujące. Anna Wojtacha poznaje budowniczych rurociągu w mrocznej tajdze, nieszczęśliwą Rosjankę, kombatanta wojennego, czeczeńskiego chłopca, bezdomnego czy młodą prostytutkę. Gdy skupiałam się na danej historii miałam wrażenie że jestem blisko tych ludzi i razem z autorką próbuję wniknąć w ich świat.

Obraz Rosji jaki wyłania się z tych opowieści to obraz z perspektywy zwykłych ludzi, którzy raczej nie chcą zmian i całkowicie poddali się otaczającej ich rzeczywistości. Autorka próbuje czasem pomóc, ale bez skutku. Bardzo ciekawe są wypowiedzi na temat Putina, jego władzy i mechanizmów rządzących krajem. Nie brakuje również relacji z wojny czeczeńskiej i jej trudnej oceny.

Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji” to nie jest zwyczajny reportaż. To historie zwykłych Rosjan, którym przyszło żyć w kraju Putina. Jestem wdzięczna autorce za tak cenną lekcję życia.
"Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji" Anna Wojtacha "Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji" Anna Wojtacha Reviewed by Unknown on 07:53:00 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Zastanawiałam się, czy sięgnąć po tę książkę. Teraz wiem, że muszę to zrobić :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.