„Mademoiselle Chanel” C.W. GortnerWydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron:  592
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2015
Cena detaliczna: 39,90 zł

Dawno nie czytałam powieści biograficznej, która jest tak dobrze napisana i wciąga na całego. I choć liczy 592 strony to nie zanudza nawet przez moment. Jest tak ciekawa i fascynująca, że nie sposób się od niej oderwać. A wszystko dzięki autorowi, który opowiedział historię Coco Chanel, niezwykłej kobiety, która wciąż pozostaje inspiracją dla tysiąca ludzi na całym świecie.

Każda osoba, która słyszy nazwisko Chanel od razu kojarzy je z modą i z perfumami. Mało kto jednak wie, jak wyglądała droga Gabrielle do sukcesu. Jej życiorys nie należał do najłatwiejszych... 
 
Kiedy jako mała dziewczynka straciła matkę, a ojciec ją porzucił wraz z siostrą trafiła do zakonu. I to właśnie w tym miejscu został odkryty jej niezwykły talent do szycia. Dzięki swojej ciężkiej pracy i niezwykłym zdolnościom udało się młodej Chanel rozpocząć samodzielne życie.

Jej życiorys można podzielić na kilka etapów. Każdy z nich zawsze oznaczał ciężką pracę i wiele wyrzeczeń. Pierwsze pieniądze na materiały zarobiła występując w klubach, w których przylgnęło do niej przezwisko „Coco”. Nasza bohaterka stopniowo budowała swój sukces. A zaczynała od szykownych, nieprzesadzonych kapeluszy... Jej wyroby szybko zyskały uznanie i z czasem projektantka zajęła się także ubraniami. Najsłynniejsze damy i królowe zaczęły się u niej ubierać, co przyniosło jej ogromną sławę i pozwoliło na otwieranie kolejnych sklepów.

Historia Coco to nie tylko moda i perfumy (których historia jest bardzo zaskakująca), ale także mężczyźni. Niestety do nich Chanel nie miała szczęścia. I choć udało się jej doznać prawdziwego uczucia nie trwało ono zbyt długo i skończyło się tragicznie. Wszystkie relacje z płcią przeciwną są dokładnie opisane w książce i doskonale odzwierciedlają naturę Gabrielle. Zwłaszcza jej ostatni związek z niemieckim dyplomatą odcisnął ogromne piętno na jej życiu.

Powieść biograficzna „Mademoiselle Chanel” doskonale oddaje ducha tamtych czasów. Moda w Paryżu, codzienność, czas wojny, a także świat tamtejszych przedstawicieli kultury i sztuki jest ukazany w bardzo ciekawy sposób. Ma się wrażenie, że niemal znajdujemy się we Francji i jako obserwatorzy podziwiamy wyznaczanie trendów modowych przez Coco Chanel.

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że książka bardzo mnie zafascynowała. Od pierwszych stron całkowicie wczułam się w tamten klimat. Kontrowersyjna biografia Chanel została ukazana w bardzo obiektywny sposób, dając czytelnikowi pole do własnych ocen bohaterki. Na pewno jest to doskonała powieść na prezent i nie tylko dla osób interesujących się modą, ale także dla wszystkich tych, którzy chcą zapoznać się z życiorysem niezwykłej, niezależnej kobiety.„Mademoiselle Chanel” C.W. Gortner „Mademoiselle Chanel” C.W. Gortner Reviewed by Unknown on 08:55:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.